Výhled z mé kanceláře, 44. patra mrakodrapu Wellington Tower na Toronto
Chtěli byste žít v cizí zemi, ale nechce se vám opouštět práce, která vás naplňuje nebo vám přináší dobré peníze?
Máte pocit, že se v zahraničí dá pracovat jen v zemědělství nebo ve fabrikách na výrobních linkách?
V tomto článku se proto zaměříme na 9 hlavních a také naprosto zbytečných důvodů, proč většina lidí, kteří začnou žít v zahraničí, zcela dobrovolně a svolně pracují na pozicích, které jsou daleko za jejich zkušenostmi. Jedná se o důvody, které brzdili nejen mě osobně, když jsem hledala svou první práci na Novém Zélandu, ale i další cestovatele. Věřím proto, že tento článek o tom, jakých chyb se při hledání dobré práce v zahraničí vyvarovat, pomůže i vám.
Určitě víte o lidech, kteří odešli z fajn práce v České republice, přestěhovali se někam do zahraničí a začínali tam úplně od začátku. Navzdory tomu, že měli dobrou, kvalifikovanou práci a vzdělání, začali pracovat na nejnižších pozicích pracovního trhu. Proč ale? „Když jste někde nový, tak to tak prostě chodí“, říkají, „teprve postupem času se vypracuješ.“
Celý tento web a koncept Nebojte se zářit ale dává informace o tom, že to tak být nemusí.
Důvod číslo 1: Nedostatečná znalost místního jazyka
Naším mateřským jazykem se mluví jenom v České republice a tak ať pojedete kamkoliv, vždy budete muset umět dostatečným způsobem umět jazyk jiný. Zní to jako úplně základní věc, o které se ani není nutné rozepisovat, ale opak je pravdou. Většina lidí, kteří přijedou do cizí země, se není schopná dostatečně domluvit a spoléhají na to, že se jazyk „nějak“ naučí a že jim „někdo“ bude pomáhat. Je ale potřeba, abyste již v momentě, kdy práci hledáte, se dorozuměli místním jazykem na úrovni téměř jako místní.
Musíte jim rozumět a je potřeba aby i oni rozuměli vám.
Spousta lidí má skvělé pracovní zkušenosti a největším důvodem, proč skončí jako dělníci ve výrobě nebo uklizečky, je jednoduše ten, že se nedokážou pořádně domluvit místním jazykem, a tedy nezvládnou optimálně třeba pracovní pohovor. V současnosti, kdy je na internetu množství lektorů, aplikací a videí zdarma, nebylo nikdy snazší se nějaký jazyk naučit. Zahodit kvůli tomu léta zkušeností za to nestojí.
Důvod číslo 2: Neznalost trhu práce
Dalším důvodem neúspěchu při hledání kvalifikované práce v zahraničí je žádný nebo nedostatečný průzkum trhu práce v místě, kde se člověk plánuje usadit.
Jak takový průzkum trhu vypadá? Je dobré mít povědomí o hlavních zaměstnavatelích v oblasti, pracovních agenturách, které se specializují na váš obor, aktuálních nabídkách pracovních míst (podle kterých budete psát životopis), finančním ohodnocení jednotlivých pozic atd.
Chybou, kterou cestovatelé často dělají, je to, že při výběru svého budoucího domova myslí intuitivně s tím, že si přece práci jako číšník nebo servírka seženou vždycky. Některé věci v životě je potřeba promýšlet ne intuitivně, ale systematicky. Stěhování se do cizí země je jednou z nich.
Jedině tak budete mít více šancí se lépe uplatnit.
Důvod číslo 3: Nedostatek peněz do začátku
Začít nový život v cizí zemi vyžaduje spoustu energie a i peněz. Je proto potřeba, abyste do zahraničí odjížděli s dostatečnou finanční rezervou. Proč? Důvod je jednoduchý: v případě, že si neuděláte dostatečnou finanční rezervu na prvních pár měsíců, riskujete to, že nebudete mít dostatek času. Nedostatek peněz a času pak povede k tomu, že si budete hledat jakoukoliv práci, tedy především tu, která neodpovídá vaší kvalifikaci a zkušenostem. Proto, abyste zvýšili své šance na úspěch a mohli tak vydělávat alespoň nějaké peníze na pokrytí nezbytných výdajů.
Jakmile už se jednou v takovém zaměstnání ocitnete a budete žít od výplaty k výplatě, bude velice těžké se z takového koloběhu vymanit.
Důvod číslo 4: Nedostatek nebo nadbytek sebevědomí
Každý extrém je špatný. Pokud budete působit nedostatkem sebevědomí je to totéž, jako byste neměli co nabídnout. Je proto potřeba, abyste se uměli prodat, a to nevtíravým a nenásilným způsobem. Nebojte se mluvit o tom, co umíte a co jste ve svém profesním životě zažili.
Pozor, není ale dobré mít přílišný nadbytek sebevědomí. Zaměstnavatelé se pak budou bát vás zaměstnat. Mohli byste například být moc autoritářští ke svým kolegům nebo mít problémy s respektováním nadřízeného.
Klíčem k úspěchu je zlatá střední cesta.
Ukažte, že jste v něčem dobří a budete přínosem, ale nevyzdvihujte svou osobu v superlativech. Dejte najevo, že jste rádi za každou zpětnou vazbu a že máte dostatek pokory při komunikaci s ostatními.
Snažte se také racionálně zbavit strachu z toho, že na dobrou práci v zahraničí nemáte. Strach vám k ničemu nebude – naopak, vše dobré ve vás udusí.
Důvod číslo 5: Špatně napsaný životopis
Většina lidí roli životopisu podceňuje. Nedají si s ním takovou práci, jakou si zaslouží. Životopis je vaší vizitkou a zprostředkovává první dojem, jaký na potenciálního zaměstnavatele uděláte.
Je proto potřeba, aby vaše CV bylo v ideálním případě perfektní.
Velikou chybou je pouhé přeložení životopisu do místního jazyka. Mnoho životopisů, které jsem pročítala u množství lidí, nemělo ani správně přeložené termíny, které v něm používali. Jednalo se typicky o špatné přeložení pozice nebo instituce (například Filozofická fakulta není Faculty of Philosophy ale Faculty of Arts).
Základem životopisu je správně zvolený formát obvyklý pro danou zemi, správně přeložené odborné termíny a gramatika a samozřejmě také kvalitní obsah reagující na pracovní nabídku.
Důvod číslo 6: Izolace od místních
Dalším zbytečným důvodem neúspěchu při hledání dobré práce v zahraničí je neochota začlenit se do místní kultury a mezi místní občany. Možná se více než o neochotu jedná o strach, že o mě místní lidé nebudou stát, když jsem tu nový. Určitě znáte přísloví Vrána k vráně sedá.
Člověk intuitivně vyhledává sobě podobné lidi, a tak první kroky nově příchozích vedou do českých komunit. Tam ale také většinou končí. Nový příchozí pak žije s Čechy, na výlety chodí s Čechy, do hospody chodí s Čechy, ostatní Češi mu pomáhají se zařizováním všelijakých věcí… Je sice na druhém konci světa, ale v podstatě pořád v Čechách. Vztahy a přátelství mezi krajany v zahraničí jsou něčím úžasným a kdyby se Češi v Čechách k sobě chovali alespoň z poloviny tak jako Češi v zahraničí, byl by tu ráj. Nicméně Češi v zahraničí jen málokdy pracují na manažerských pozicích a obecně mají málo kontaktů mezi místními.
Je potřeba si uvědomit, že jsou to právě místní, kteří vlastní firmy, jsou manažery a mají opravdovou moc vás profesně posunout výš.
Choďte na akce, kam chodí místní, najděte si nějaký kurz, který vás zajímá a budujte si s místními přátelské vztahy. Více o tom, jak rychle proniknout do místní kultury naleznete v mém eBooku zdarma: 10 jednoduchých rad Jak se zbavit nálepky imigranta v cizí zemi.
Důvod číslo 7: Pohodlnost/ lenost/ neochota se přizpůsobit
Možná jste ten typ člověka, který má rád výzvy a není pro něj problém, když může udělat něco navíc. V tom případě vám gratuluji, protože patříte mezi menšinu. Většina lidí totiž nechce dělat nic mimo své zaběhnuté koleje. Nechtějí se učit nic nového.
Často je to jeden z důvodů, proč jsou lidé neúspěšní, a to nejen při hledání dobré práce v zahraničí. Mají nějakou představu o tom, co budou dělat a nechtějí ze své představy slevit ani o kousek. Nechtějí se přizpůsobit trhu, a tak raději nastoupí na pozici, která jim snáze spadne do klína.
Pokud máte své zkušenosti a chcete je posunout dál, nebuďte líní pro to udělat něco navíc.
Berte své získání dobré práce v zahraničí jako výzvu a nenechte se obalamutit leností.
Důvod číslo 8: Omezená pracovní víza
Pokud máte pracovní víza časově nebo profesně omezená, je to pro vás určitý handicap. Osobně ale musím říct, že i s tím se dá pracovat a dobrá práce sehnat. Na začátku vašeho pobytu s délkou víz, která jste získali nic moc nenaděláte, a tak je potřeba to přestat vnímat jako překážku.
Je nutné mít vizi do budoucna, kterou potencionálnímu představíte. Můžete mu říci, že ačkoliv máte víza platná jen 6 měsíců, už teď pracujete na jejich prodloužení, protože tu chcete zůstat. Udělejte z toho vaši výhodu.
Ukažte se jako někdo, kdo má vizi a pere se s překážkami, které mu byly do cesty dány.
Přesně tak jsem se vždy pokoušela na pohovorech působit a většinou to klaplo. Pozice mi byla nabídnuta i přesto, že mi pracovní víza končila třeba už za tři měsíce!
Důvod číslo 9: Nedostatečná kvalifikace nebo její neprokázání
Když jsem poprvé odjela pracovně do zahraničí, plánovala jsem, že budu pracovat jako masérka. Mám certifikaci od Ministerstva školství v ČR, kurz probíhal intenzivně celý rok pod záštitou britské masérské školy. Před odjezdem brala jako samozřejmost, že se masážím budu moci se svou kvalifikací věnovat i na Novém Zélandu. Pěkně jsem se ale zmýlila…
Pro výkon profese maséra na Novém Zélandu potřebujete mít novozélandskou kvalifikaci, jinak nemůžete profesi legálně provozovat a už vůbec vás nikdo nezaměstná.
Diplomy s razítkem českého ministerstva mi byly úplně k ničemu. Jediná možnost byla udělat si další zkoušku opravňující maséra z cizí země provozovat tuto činnost na Zélandu. Jelikož jsem si našla práci v jiném odvětví, zkoušku jsem si nakonec neudělala a masírovala jsem jen známé a kamarády.
Dejte si proto pozor na to, aby vaše kvalifikace byla uznatelná i v zemi, kam se chystáte odjet. Třeba bude jen třeba nechat si přeložit pár dokumentů, třeba si budete muset udělat doplňující zkoušky.
Bez prokázání odbornosti se v některých profesích neobejdete.
Závěrem
V tomto článku jsme se zabývali nejčastějšími chybami lidí, kteří přijedou do cizí země a snaží se si tam najít práci, která odpovídá jejich zkušenostem. Nejedná se o složité a fatální věci, jde spíše o to si určité souvislosti uvědomit.
Přeji vám hodně zdaru a co nejméně zbytečných chyb na vaší cestě!
Více článků najdete v Blogu.