Kdo jsem?

 

Malý Update:

Od srpna 2021 jsem především mámou nádherné malé holčičky. Můžu říct, že těhotenství a mateřství jsou teda jízda 😀 

Jmenuji se Helena Hejnová

Učím lidi si věřit a jít za svou touhou. Dávám jim konkrétní rady a relevantní důkazy o tom, že skutečnost, že nejsou občany cizí země zdaleka neznamená, že v ní nemohou získat lepší práci než většina místních. Všechny mé postupy a návody jsem si v praxi vyzkoušela sama na sobě a na svých přátelích a známých.

Můj příběh aneb jak to všechno začalo

Kdybyste mi před pár lety řekli, že mě bude každé ráno zdravit Bill Bayfield, politicky nejmocnější člověk jižního ostrova Nového Zélandu (nebo alespoň jeden z nejmocnějších) a já mu budu odpovídat: Morning Bill, how is it going?, zaťukala bych si na čelo a myslela bych si, že jste se asi zbláznili.

Úplně stejně bych reagovala, kdybyste mi řekli, že o pár let později budu mít kancelář s úchvatným výhledem na jezero Ontario ve 42. patře torontského mrakodrapu Wellington Tower (v přízemí je mimochodem i slavná Hokejová síň slávy). A má kancelář bude hned vedle právníků, kteří se pravidelně umisťují na žebříčku 100 nejlepších advokátů na světě dle časopisu Forbes. A taky, že jim budu pomáhat dělat skvěle svou práci.

A už vůbec nemluvím o tom, že dostanu nabídky práce od světových firem s obraty v miliardách amerických dolarů.

Vždyť jsem jen obyčejná holka z Čech, tak kdo by na mě čekal?

Přesně takhle jsem byla naučená od malička přemýšlet. Pocházím z malého městečka ve východních Čechách a už od dětství jsem byla vychovávaná k tomu hlavně nechtít něco víc, než se sluší. Všichni to známe. Dobře se uč, ať se dostaneš na vysokou a pak si hlavně najdi nějakou stabilní práci, kde budeš až do důchodu. Dokud jsem se nevdala, neměla jsem v rodině ani žádné podnikatele.

Dnes inspiruji další lidi k tomu, aby si věřili, a hlavně si uvědomili, že mají světu co nabídnout.

Píšu články na blog, tvořím příručky s informacemi, které mi pomohli v zahraničí získat skvělé práce, poznat hromady výjimečných lidí a vydělat za pár let tolik peněz, že jsme si mohli v Čechách koupit dům a obrovský pozemek bez hypotéky. Dílem, na které jsem ale nejvíce pyšná, je kniha Láká Vás práce v zahraničí? Nebojte se zářit!. Je to v podstatě souhrn mé kariéry v zahraničí včetně přesných postupů ohledně toho, jak jsem dané práce získala a co všechno jsem pro to musela udělat.

My Češi toho máme tolik co nabídnout. Naší velkou chybou je, že si nevěříme.

Kde se zrodila ta myšlenka ?

Nikdy by mě ani nenapadlo odjet pracovat někam mimo Čechy. Proč taky? V Čechách se mluví česky, mám tady rodinu a zázemí… Na střední škole k nám nastoupila nová učitelka angličtiny. Vyzařovala neskutečně pozitivní energii, učila úplně jiným (zábavnějším a efektivnějším) stylem než učitelky před ní a celkově byla prostě neskutečně cool. Byla prvním člověkem, se kterým jsem se kdy setkala, co pracoval v zahraničí. Aniž by to věděla já nebo ona, zažehla ve mně svou pozitivní energií jiskru, která v mém srdci čekala dlouhých 8 let, než jsem se odhodlala se nechat zapálit.

Dnes lituji jenom toho, že jsem do zahraničí nevyjela už dřív.

Ok, tak jsem odjela. Ale to neznamená, že jsem uspěla.

Když jsem po dlouhém rozhodování dorazila do města Christchurch na Novém Zélandu, byla jsem strašně pyšná, že jsem vůbec dokázala nalézt odvahu a sednout do letadla, které mě dovezlo na druhý konec světa.

  • Nikoho jsem tam neznala.
  • Neměla jsem žádné kontakty.
  • Nemám dobré vzdělání (pyšním se pouze titulem Bc. z Religionistiky, získané na neznámé malé univerzitě).
  • Neměla jsem v té době ani dobré pracovní zkušenosti (mé jediné pracovní zkušenosti byly z call centra a pobočky jedné začínající české banky).
  • Měla jsem pracovní vízum Working Holiday platné na rok.

Před odjezdem jsem hledala informace o tom, kde se dá s tímto typem víz na Zélandu pracovat. Na českých i zahraničních blozích jsem nacházela pouze seznamy pozic, které jsem už z principu dělat nechtěla. Pracovní zkušenosti ostatních cestovatelů z pozic uklízečů, pracovníků na sadech, umývačů aut, prodavačů ve fastfoodech,…

To se v zahraničí nedá pracovat jinak, než za minimální mzdu? Vždyť mám přece vysokou školu! Nemohu se přece vysmát svému vzdělání a tím i celému konceptu vzdělávání a s titulem se plahočit na sadu s třicetikilovým pytlem jablek! Musí přece existovat nějaká jiná možnost!

A tak jsem se po příjezdu pokoušela nějakou lepší práci sehnat. Zkoušela jsem pozice různých prodejních asistentů v kamenných obchodech, práce v administrativě a nic. „Asi jsem přestřelila. Lepší práci jako imigrant nemůžu sehnat.“ A tak jsem začala hledat jakoukoliv práci. Hlásila jsem se na uklízení, lehčí práce do stavebnictví (kde v té době brali opravdu každého), roznášení letáků, až jsem nakonec sehnala práci v McDonalds. Byla jsem štěstím bez sebe. Po pár dnech, kdy jsem dostávala jen ty nejhorší směny v noci a musela uklízet dětský koutek neustále páchnoucí močí, jsem si řekla DOST! Něco musím dělat špatně…

A taky, že jsem na to přišla. Začala jsem od začátku a jinak.

Během pár dní jsem získala práci na oddělení informačního managementu vládní organizace Environment Canterbury a začala tak žít na Zélandu úplně jiný život plný radosti z práce, skvělých kolegů, se kterými jsem dodnes kontaktu a nezapomenutelných zážitků jako například rituální přijetí do maorského kmene.

Zpovídala jsem své nadřízené, personalisty z Environment Canterbury a kolegy ohledně místního pracovního trhu. Proč si vybrali zrovna mě, imigranta ze země na opačné straně světa, a ne nějakého místního Novozélanďana. Odpovědi byly šokující. Ve všech případech tak triviální, že by mě to vůbec nenapadlo…

Když jsem se rozhodla se posunout dál a zkusit si život někde úplně jinde, a to v kanadské metropoli Toronto, nabité poznatky jsem se rozhodla otestovat i zde, v ultra konkurenčním prostředí jedné z největších metropolí severní Ameriky. I zde jsem získala skvělou práci ani ne za týden. Na nespočtu dalších pohovorů, které jsem absolvovala čistě kvůli tomu, že mě bavili, jsem otestovala svou teorii a hádejte co – fungovalo to do poslední tečky.

A bude to fungovat i pro Vás, za tím si stojím.

Získejte přístup k pravidelně vydávaným informací ohledně práce v zahraničí a s tím spojených témat jako jsou cestování, práce v zahraničí i osobnostní rozvoj z mého blogu, a jako dárek dostanete tento eBook.

Nechci si své zkušenosti nechat pro sebe

Za celou dobu jsem se naučila opravdu hodně o tom, jak pracovní trhy v zahraničí fungují. Nechci si své těžce získané zkušenosti nechat pro sebe.

Chci se o ně s Vámi podělit. Skrze tento web, kde najdete informace ode mě i jiných lidí, kteří úspěšně pracují v zahraničí nabízím spoustu konkrétních informací zdarma, které jinde nenajdete.

Ucelené a detailní informace ale předávám především v knize Láká Vás práce v zahraničí: Nebojte se zářit!. Díky ní Vás provedu krok za krokem Vaší životní cestou, abyste i Vy mohli zářit.